Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

22 Ağustos 2011 Pazartesi

Kitap Kokusu

Genelde artık insanlar kitaplarını internet üzerinden sipariş ediyor. Bu bana uygun bişey değil :) ben bi kitabı almadan önce, uzun zaman kitapçımda dolaşmalıyım, dokunmalıyım. Önce gözlerim, sonra ruhum rahat etmeli.

Çocukluğumdan beri okurum demiştimya. Bana kitap sevgisini aşılayan babamdır. Ne zaman görsem ya bir dergi, ya gazete yada kitap olurdu elinde. O yüzden, abilerimde ablam ve kardeşimde seviyoruz kitap okumayı ve üzerinde tartışmayı.

Sanırım O kitapçıyı ilk keşfettiğimde 13-14 yaşlarındaydım. Minicik, salaş ama tıka basa kitap doluydu :) uzun yıllar ordan aldım, daha sonra bir gün gittiğimde kapanmış olduğunu gördüm ve çok üzüldüm. Meğer hastalanmış kitapçım ve çocuklarıda kapamışlar dükkanını. Sonra yeniden buldum onu, öyle sevindimki :) bu sefer kocaman bir dükkanı vardı ama yine salaş :)

                                         İşte benim çocukluğumun ve şimdimin kitapçısı.


                       Koridorları bile tavana kadar kitap doludur. Öylesine dizilmiştir kitaplar :)


                          Burda çok saatlerim geçmiştir :) kendimi kaybederim gittiğimde, harikadır:)


                                       Kitaplardan içeri girmek bile öyle zordurki. Daha kapıda karşılar sizi :)

Öyle salaştırki, kaç kere söylemişimdir, bigün ben gelip bütün kitapları yerleştiricem diye :) yok yok böyle iyi der :)Birde alt katı vardır, orasıda tıka basa kitap doludur ama ışığı yanmadığı için korktum ve aşağı inemedim :)Eğer mümkünse kitaplarınızı kitapçıdan alın derim :) internet üzerinden? yok ben almayayım, seviyorum burayı..

44 yorum:

 1. aynı fikirdeyim.
  bir kitabı almadan önce ona dokunmak.. kapağını açıp sayfalarını tek tek çevirmek.. içinde yazanları merak etmek ama göz ucuyla dahi bakıp da gizemini kaçırmamak için çaba sarf etmek..

  kitaplar benim sevgilimdi bir zamanlar.. hala da öyle..

  asla yalnız hissetmezsin onlar varken..

  ve tanrımm..
  ne kadar sıcak bir yer orası..

  insan hiç çıkmak istemez ki..

  ben olsam "kapıyı üstüme kilitleyin ve beni kitaplarla baş başa bırakın" bile derdim sanırım :))

  öyle..

  YanıtlaSil
 2. Aslııııı burası çok güzel bir yer.
  Defalarca baktım her kareye, gözümü alamıyorum gözüm gönlüm bayram yaptı resmen nasıl iç açıcı nasıl rengarenk fotoğraflar bunlar mest olduuum :)
  Ayrıca bende senin gibi düşünüyorum, internet üzerinden kitap almak bana çok ruhsuz geliyor, hem böyle bir yer bulduktan sonra burası bırakılıp başka yerden kitap alınmaz ki :)
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. bende kitaplarımı netten alıyorum sürekli, ama bu dükkana bayıldım, böyle bir kitap tutkusu olan sahibini ayrıca merak ettim

  YanıtlaSil
 4. Ben kitabı elime alır almaz koklarım, sayfaların çok hoş bi kokusu olur ya böyle niyeyse bana parfüm kokusu gibi gelir. Hah işte o kokuyu almadan hiçbir kitap benim hayatıma girmemiştir. Tek istisnam Türkiye'de bulamadığım yabancı basımlar, onlar netten tabi:)

  YanıtlaSil
 5. Ben de alacağım kitabı parmaklarımın ucunda hissetmek, kokusunu burnumda olsun isterim, bir de e kitap diye bir şey var onları okuyanlar var ki işte hiç anlamıyorum...
  vee bu dükkan HA-Rİ-KA!... Nerede burası, biz de kitaplarımızı burdan alsakk??

  YanıtlaSil
 6. muhteşem bir yer burası bayıldım!
  gidip kitap alıyım:)

  YanıtlaSil
 7. Harika bir yer yaa keşke bende kitap alırken böyle bir yerden alabilsem ne güzel bir yer... Ama ben buradan kitap alamazdım ki seçim yapamazdım :D

  YanıtlaSil
 8. Amanınnn, süper bir yermiş burası!! Aynı şekilde internete üzerinden kitap alımını ben de sıcak bakmıyorum. (Belki de daha önce hiç alışveriş yapmadığım içindir?)

  Yalnız aklıma takıldı: Eğer en alttaki kitabı beğenip almak istersek onu nasıl veriyorlar? :))

  YanıtlaSil
 9. benimde vardı böyle bir kitapçım, raflardan bir kitap beğensem alırken sanki üstüme yıkılcak gibi oludu, ama hiç de yıkılmazdı:) anılarımı canlandırdın saol cnm

  sevgilerle

  http://laminapropria.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 10. memento, aynı duyguları hissetmek ne güzel, dokunmak, koklamak ki bu benim en kötü huyumdur :) her şeyi koklarım..kitap kokusu farklıdır ama.

  inan gittigimde bazen söylüyorum :) dükkanı kapattıgında ben burda kalsam diye :)

  YanıtlaSil
 11. Zeynebim, çok güzeldir gerçekten insanı başka alemlere götürür orası..

  İnan sanal kitap alışı, biz kitabı dokunarak almak isteyenlere göre degil :) ama yakın bi yerde kitapçı yoksa, çok uzaksa veya aradıgın kitabı bulamıyosan ve vaktin yoksa alınabilir tabi :)

  YanıtlaSil
 12. Yekta, bize çok uzak degil bu kitapçımız onun için böyle bir kolaylıgım var benim ama netten almak gerekiyosada alınır.

  sahibini oraya gelen herkesle kitap üzerine tartışabilir :)

  YanıtlaSil
 13. Baharım biliyorum ne çok kitap sevdigini canım benim :) aynı düşünmek, böyle insanların oldugunu bilmek öyle güzelki.

  YanıtlaSil
 14. Sestod, ne güzeldir dimi onları koklamak, dokunmak :) e kitap okumuştum bi zamanlar, çünkü sevdigim bi yazarın kitabı sadece internetteydi mecbur kalmıştım ama malesef sonunu getiremedim :)

  Eğer İstanbul'daysan adresini verebilirim..

  YanıtlaSil
 15. Ece insanın kitap alası geliyor dimi :)

  Erdi :) insan bir süre alacagı kitabı bile unutuyo inan :) öyle kısa kalınacak bir yer degil burası. uzun uzun bakıyosun, okuyosun kitapları daha sonra yapıyosun seçimini. mutlaka alırdın :)

  YanıtlaSil
 16. Senoritam, alan çok var tabi, bende internet üzerinden alışverişe çok alışamadıgım için belkide alamıyorum :)

  En alttakini nasıl alıyo biliyormusun :) ben bunca senedir hala anlayamadım ama el çabuklugu diyorum, bir çeşit sihirbaz adam :) hiç biri düşmüyo kitapların ya :)


  Lamina :) aynen öyle insanın üzerine yıkılıcak gibi geliyor ama bu zamana kadar düştügüne hiç şahit olmadım :)

  Ben çok tsk ederim, ne güzel anılarını canlandırabildiysem :) hoş anılar bunlar..

  YanıtlaSil
 17. Çok güzel bir yere benziyor ama çok düzensiz görünüyor.
  Ben orada bir yeri devirmeden yürüyemezdim.

  YanıtlaSil
 18. Gece Yürüyüşü, inanın buda düzensizligin düzeni :) gerçekten öyle, insan her an bir yere çarpıcam şimdi diye düşünüyor ama öyle olmuyor :)

  YanıtlaSil
 19. Oraya gidip kitapların arasında kaybolmak istiyorum.
  Sahi neresi burası?

  YanıtlaSil
 20. Çok güzel demişsiniz, resimler de bizim gibi kitapseverler için çok çekici:) ben de size katılıyorum ama fiyatlar daha uygun olduğundan interneti tercih ediyorum kitap alışverişinde:)

  YanıtlaSil
 21. Sevda dimi :) Ben Avrupa Yakasındayım. Çapa'yı bilirmisin? oraya çok yakın Fındıkzade'de burası..

  YanıtlaSil
 22. Eren inanın burdada çok uygun kitap fiyatları. Hele ikinci el kitaplar yokmu ben daha çok öyle alıyorum :)

  YanıtlaSil
 23. nasıl güzel bir yer yahu burası, mest oldum fotoğraflarıyla dahi. çok şanslısın Aslıcım, insan ne alacağını şaşırır böyle bi kitapçıda. benim olsun istedim tüm kitaplar ve hepsini okumuş olmak istedim. :)

  YanıtlaSil
 24. evet koklamak özellikle..
  eski kitapların kokusu da bir başkadır..
  başta tozu yüzünden bir öksürük krizine girersin ama.. o kadar tatlı gelir ki bu bana :)

  kitaplar en iyi dost.. değerlerini bilmek gerek..

  ilgi göstermek.. sevmek.. okşamak gerekirse..

  eskiden hayalimdi.. hep büyüük bir kütüphanede çalışmak isterdim..

  büyük ve kitaplarla dolu bir kütüphane.. kitapların arasında günler hatta aylar geçirebilirim :))

  YanıtlaSil
 25. keşke böyle bir yere sahip olsam hiç sıkılmadan çalışır çalışır çalışırım :)

  YanıtlaSil
 26. canımcığım çok haklısın dokunmak koklamak hissetmek konusunda ama çocuğunu kitapçıda zapdedemezsen mecbur kalıyorsun sipariş etmeye :) bu kitapçıyada hayran oldum ayrıca

  YanıtlaSil
 27. nefis yazı. tümüyle katılıyorum. senin gibiyim. ve bu kitapçı bir cennet gibi. böle yerlerde 4-5 saat kalırım. kitap kokusu. ah.
  :)

  aslııı...

  YanıtlaSil
 28. Mor kalemlik, kitap sevenler için cidden çok keyifli bir yer. İnsan her kitabı ayrı ayrı okumak istiyor, katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 29. mor kalemlik. tamam.
  :)

  bence de.
  :)

  YanıtlaSil
 30. :)) Memento uzun zaman benimde bir kitapçı dükkkanım olsun hayalim vardı. Gerçekleşmedi. hatta bir arkadaşımla ortak hayalimizdi bu..

  YanıtlaSil
 31. Esra, hoşgeldin :) umarım hepimizin dilekleri gerçekleşir..

  YanıtlaSil
 32. Tuba çok haklısın o konuda, yapıcak başka bişey yok :)

  YanıtlaSil
 33. bütün arkadaşlarım bana sen kitapçı olmalısın, der. kitapçılarda, bütün kitapların yerini fiyatını baskı tarihleri vb. ezbere bilirim. ezberlemek istemesem de, unutamam.
  :)

  YanıtlaSil
 34. :)) Deep..gerçekten cennet gibi :)

  tsk ederim..

  YanıtlaSil
 35. Ciddimisiniz? o kadarda degil :) isim ve tarih hafızam hiç yoktur.

  YanıtlaSil
 36. hele moders kitapçılardan ziyade,
  sahaflardan kitap almanın tadı öyle bir hoş ki,değil mi...

  YanıtlaSil
 37. Temerrüt, aynen. Kapalıçarşı'ya gittigimde hep ugrarım sahaflara. Ama burası bi farklıdır, belki yıllardır gittigim için :)

  YanıtlaSil
 38. Aslı ne güzel bir yer burası.hep şuna inanırım.kitapçılarımız,mutlaka çok iyi okuyucu olmaıdır.kitaptan anlmalıdır.Buranın sahibi öyle biri...paylaştığın için tşkler..

  YanıtlaSil
 39. Gerçekten çok güzel, insan kendini kaybediyor orda. Evet hemen her şeyden haberi vardır, konuşulası biridir. Ben çok tsk ederim..

  YanıtlaSil
 40. Bakın bazende aydınlıkta ortaya çıkabiliyorum :)

  YanıtlaSil
 41. selam, kitaplar konusunda hem fikiriz. Net üzerinden kitap mı alınır? kitap dediğine dokunmalı, koklamalı ara ara açılıp okunmalı. Hele ikinci el kitaplara bayılıyorum. Ayrı bir yaşanmışlık var onlarda, yanımda birisi olmasa da başkasının çizdiği satırlar ile karşılıklı mütalaa ediyor hissi bir başka. Eskişehir de iken sürekli bittiğim bir kitapçı vardı fotoğraf bana onu hatırlattı.Kitap almasam da gider oturur eski dergileri karıştırırdım.

  YanıtlaSil
 42. Hoşgeldiniz. Kesinlikle aynı fikirdeyiz :) net üzerinden kitap almak bana göre değil ama vakti olmayanlar için iyi bir çözüm aynı zamanda..

  YanıtlaSil
 43. uğramışken bir kitap seçtim buradan ÖLÜMSÜZ olabilir sıradaki..:))

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...